Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Nekrčíme, nezahadzujeme, ZÁLOHUJEME!

Typ: Neprehliadnite
zalohovanie pet fliaš a plechoviekSlovensko sa zaviazalo zvýšiť aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60 % na 90 %, a to už v roku 2025. Vieme aj na základe skúseností krajín, kde zálohovanie už roky úspešne funguje, že toto zvýšenie je možné len cez zálohový systém, ktorý sa na Slovensku úspešne spustil 1. januára 2022.

Systémom triedeného zberu je dnes možné vyzbierať len 60 percent plastových fliaš. Zálohovanie tak dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových nápojových obaloch, znížiť voľne pohodený odpad a šetriť tak prírodné zdroje.
 
Zálohujú sa všetky jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 l až 3 l vrátane. Na každej zálohovanej fľaši či plechovke je symbol Z v recyklačných šípkach a text “ZÁLOHOVANÉ” v blízkosti čiarového kódu. Zálohujú sa jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov ako sú minerálne vody, sladené nápoje, ovocné šťavy, ľadové čaje, energetické nápoje, pivo, víno či miešané alkoholické nápoje.
 
Nezálohujú sa obaly od mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu nad 15 percent. Rovnako sa nezálohujú plastové obaly z potravín ako olej či ocot.

Všetky dôležité informácie ohľadom zálohovania plastových fliaš a plechoviek na Slovensku získate z príručky, ktorú si viete stiahnuť po kliknutí na tlačidlo nižšie.

Systém zálohovania PET fliaš a plechoviek


Príloha

Vytvorené: 1. 2. 2022
Posledná aktualizácia: 1. 2. 2022 10:53
Autor: