Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Prečítané leto 2021

 

Prázdninový útlm a prečo je to pliaga.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do škôl a škôlok vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak straty, ku ktorým počas leta dochádza sú veľmi veľké, a veru nie na zasmiatie. Na Slovensku sa o tomto veľa nehovorí, no vo svete je prázdninový útlm veľmi podrobne preskúmaný. A ako sa ukazuje, každé prespaté leto má dlhodobý vplyv na ďalšie vzdelávanie dieťaťa. Všetko sa začína už v období škôlky. 

Prázdninový útlm je veľká pliaga. Súvisí s tým, že cez leto deti stratia rytmus, ktorý školský rok má, a to bez ohľadu na to či sú v škole alebo v škôlke. Stratia zodpovednosti, nad ktorými bdiete aj vy. Je to tak aj preto, že rodičia – a mnohokrát ani učitelia – o ňom jednoducho nevedia. Alebo nad ním kývnu rukou, že to je vlastne samozrejmosť, veď deti si musia po školskom roku trochu oddýchnuť.

A deti teda oddychujú – ale pokiaľ nie sú v tábore alebo pokiaľ nemáte čas venovať sa im cez deň, nezvykne to končiť veľmi dobre. Zvykne to končiť pri priemerne sedemnástich hodinách telky za týždeň na rozdiel od šiestich hodín kníh za týždeň.

Ako proti nemu.

Áno, oddýchnuť si musíme všetci, o tom potom, aj deti. Dôležité však je, že proti prázdninovému útlmu existuje veľmi jednoduchý – a stále oddychový – liek. Skutočne. Taký jednoduchý, až by sa vám možno nezdalo: presnejšie 4 až 6 prečítaných kníh za jedno leto.

Leto nie je iba útlm ale aj …nuž, zmätok. Ráno sa vám zdá, že máte pred sebou celý deň. A potom je odrazu večer, všetci sú spotení a unavení, a deň ste si ani nevšimli.

Presne preto sme pre vás pripravili jeden prázdninový balíček, ktorý vám pomôže a trochu vás odbremení. Nazvali sme ho príhodne Prečítané leto, aby sme vás dopredu vyzbrojili proti všetkým letným bacilom.

Čo sme si pre vás na leto pripravili?

Balíček obsahuje deväť letných tém na celé prázdniny: na každý týždeň jednu.

Na každý týždeň máme pre vás podľa novej letnej témy zopár tipov na čítanie. Ak sa k nám pridáte, môžete a nemusíte si vyberať z  našich tipov. Nakoniec, možno sa vám nepodarilo ich zohnať alebo možno nepatria k vašim obľúbeným. Máte voľnú ruku!

Na každý týždeň tiež pre vás máme zopár nápadov na hry alebo aktivity. Niektoré nezaberú žiaden čas, iné si viete vsunúť do dobrodružstiev, ktoré by ste aj tak s deckami podnikli. Pridajte sa alebo si vymyslite vlastné. Na niektoré budete potrebovať Lego, na iné štetce či lepidlo, no a na ďalšie zase múku, vajíčka a cukor. Vyberte si tie, ktoré vás budú doma práve baviť najviac. Dôležité je, aby ste si to s deckami užívali a pripomínali si ako sa máte radi.

A preto.

Nečakajte už na nič. My čakáme na vás. Toto leto bude prečítané leto

Prečítane leto oficálna webová stránka

 

Správy

prvá prechádzajúci
z 7
posledná

Kinžnica zatovrená

Vážení čitatelia,
dnes bude knižnica zatvorená.

Ďakujeme za pochopenie. celý text

Neprehliadnite | 29. 9. 2021 | Autor:
Zatvorená knižnica 1

Knižnica otvorená

Milí čitatelia,
dnes 21.72021 bude knižnica otvorená od 12 do 15 hodiny.
celý text

Neprehliadnite | 21. 7. 2021 | Autor:
Prečítané leto 2021 1

Prečítané leto 2021

Milí rodičia čitatelia,
cieľom tejto akcie je motivovať rodičov viac si čítať s deťmi a dostať ich ku lepším knihám. V minulom roku sa do Prečítaného leta zapojilo 50 knižníc z celého Slovenska. celý text

náš tip | 8. 7. 2021 | Autor:
Otvárame knižnicu 1

Nákup nových kníh

Nákup nových kníh z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia vo výške 2000 €.

celý text

náš tip | 25. 2. 2021 | Autor:
Finančná podpora z FPU 1

Finančná podpora z FPU

Obecnej knižnici v Michalovej bola schválená finančná podpora z Fondu na podporu umenia. celý text

ostatné | 13. 7. 2020 | Autor:
prvá prechádzajúci
z 7
posledná