Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Upozornenie pre naše deti

Typ: Neprehliadnite
Upozornenie pre naše deti  1Vážení občania,
s nástupom letných prázdnin stúpa aj dopravná nehodovosť.

 

Aby sme predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby sme dopravnej výchove - hlavne tej najohrozenejšej skupine našim deťom, venovali veľkú pozornosť od najútlejšieho veku a sami im boli príkladom. Vysvetlime im, ako sa majú správať v cestnej premávke a to, že:
 

  • môžu vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrú vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje auto;
  • nesmú vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad;
  • majú zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov;
  • majú cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo;
  • nesmú vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov.
     

       Venujme svojim deťom pozornosť a hovorme s nimi o nástrahách na cestách. Je dôležité, aby sme im vysvetlili základné pravidlá a aspoň niekoľko dôležitých dopravných značiek.  

       Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. K nešťastiu prichádza často preto, lebo vodič dieťa na ceste jednoducho nezbadá. Svoje deti by sme mali obliekať nielen pohodlne, ale i dostatočne farebne, dať mu reflexné prvky, nášivky či odrazky tak, aby ho vodič už z diaľky zbadal a zvýšil aj on svoju pozornosť. Deti majú svoj vlastný svet - ich reakcie môžu byť v cestnej premávke oneskorené.

    Vodiči sa musia snažiť najmä predvídať a taktiež sledovať situáciu hlavne v okolí škôl, detských ihrísk, kúpalísk, zastávok a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, detí, ale aj starších ľudí!!!

      Vodičom odporúčame v blízkosti priechodov pre chodcov znížiť rýchlosť. Chodci tým získajú dosť času, aby dokončili prechádzanie.

 

OKRESNÉ RIADITEĽSTVO POLICAJNÉHO ZBORU V BREZNE

                                                                                                     


Príloha

Vytvorené: 2. 6. 2021
Posledná aktualizácia: 2. 6. 2021 11:05
Autor: